Otopark Epoksi zemin kaplama

Otopark Zemin Kaplama ve Otopark Boyama Uygulaması otoparklarda sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır, Otopark Zemin Kaplama ve Otopark Çizgileri otoparkların temizliği ve trafiğin düzgün akışı açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.

 

Otopark Zeminleri için Zorluklar
Her park yeri farklıdır. Örneğin, çok katlı garajlardaki park yerleri çok özel kaplama gereksinimlerine sahiptir. Nem girişi, beton levhayı içeriden aşındırabilir ve sonunda iç metal yapıların zayıflamasına katkıda bulunabilir.

Otopark Epoksi zemin kaplama

Otopark Epoksi Kaplama ve Otopark Boyama uygulamalarında ister Epoksi Zemin Kaplama ister Poliüretan Zemin Kaplama uygulaması tercih edilsin yapılacak işlem genelde aynıdır. uygulamayı astar, ara kat ve son kat olarak 3 başlıkta toplayabiliriz.

 

Otopark Boyama işlemleri astar kat uygulaması ile başlar, astar kat uygulama en önemli bölümdür çünkü düzgün yapılmayan astar kat uygulaması ilerde sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Astar kat uygulamasının ilk aşaması zemin kontrolüdür varsa zeminde kir, leke, yağ gibi epoksinin zemine tutunmasını engelleyecek unsurlar beton siliciler veya kimyasal temizleyiciler yardımı ile betondan temizlenip varsa çatlak kırık gibi alanların tamiratı yapılarak zemin uygulamaya hazır hale getirilmelidir.

 

Astar kat için uygun hale getirilen zemin isteğe göre kumlu veya sade olarak rulo veya mala yardımı ile epoksi astar malzemesi uygulanır. Burada dikkat edilecek konu ister poliüretan ister epoksi kaplama yapılacak olsun astar olarak epoksi astar tercih edilmelidir çünkü beton zeminler için en uygun malzeme epoksidir.

 

Astar uygulamasının kuruması ile birlikte ara kat uygulamaya geçilebilir, ara kat uygulamada istenilen kalınlığa göre ister kumlu ister sade epoksi veya poliüretan kaplama malzemesi rulo veya mala yardımı ile zemine uygulanır ve son kat için kurumaya bırakılır.

Otopark Epoksi zemin kaplama

 

Ara kat uygulamasının kuruması ile birlikte son kat uygulamaya geçilebilir yine aynı şekilde rulo veya mala yardımı ile son kat epoksi veya poliüretan kaplama malzemesi istenilen renkte uygulanır, son kat uygulamadan sonra zeminin trafiğe açılması için 7 gün geçmesi lazım

 

Teknik şartnameye uygun yapılan Epoksi Zemin Kaplama veya Poliüretan Zemin Kaplamalar Otopark Boyama uygulamalarında uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir.
Sizde en doğru Otopark Zemin Kaplama uygulamasını seçme konusunda uzman ekibimizle ücretsiz keşif imkanı ile bize ulaşabilirsiniz.

 


Otopark Çizgileri
Otopark Çizgileri açık veya kapalı otoparklar, avm ve fabrika, site gibi araç park alanlarının bulunduğu alanlarda trafiğin yönlendirilmesi ve güvenlik açısından önemli yer tutmaktadır.

 

Otopark çizgileri yoğun araç trafiği yaşanan otoparklarda karmaşanın önüne geçer kaza riskini azaltır, her türlü zemine uygulanan otopark çizgileri yoğun araç trafiğinden etkilenmez.

 

Otopark işaretleme uygulaması yapılırken kullanılan ürünün kalitesi zeminle olan uyumu maruz kalacı yük ve zeminin durumu gibi nedenler Otopark Çizgilerinin ömrünü belirleyici unsur olacaktır.


Otopark çizgilerini çizerken bir çok malzeme kullanılabilir peki neye göre hangi malzemeyi kullanacağımıza karar vereceğiz ?

Otopark Zemin Çizgileri yapılırken genelde Epoksi, Poliüretan, Akrilik, Klor Kaucuk esaslı boyalar tercih edilir tüm bu boyaların kendine özgü artıları ve eksileri vardır, seçim yapmadan önce çizgilerin maruz kalacağı yük, hava şartları, kimyasallar ve güneş ışığına maruz kalıp kalmadığı gibi nedenler hangi ürünü şeçeceğimiz konusunda belirleyici olacaktır.

 

Otopark Epoksi zemin kaplama

 

Otopark Çizgileri ve yer işaretleri hakkında detaylı bilgi almak ve hangi uygulamayı tercih etmek konusunda sorun yaşıyorsanız ücretsiz keşif imkanı ve fiyatlandırma hizmetimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Beton Zeminlere uygulanan Epoksi Zemin Kaplamalar Otoparklarımızı estetik açıdan güzelleştirdiği gibi uygulandıkları Beton zeminlerde bir film tabakası oluştururlar bu nedenle beton zemine zarar verecek motor yağı, araçlardaki soğutma kimyasalları ve benzin, mazot gibi kimyasalların oluşturacağı zararı minimize ederler, Beton gibi emici olmadıkları için ve gözeneksiz yapıları sayesinde zeminden temizlemek çok basittir.
Ayrıca Otoparklarımızın zeminlerinde bulunan en ince kılcal catlaklara işleyerek betonun maruz kalacağı trafikten zarar görmesini engellerler.


Doğru uygulanan Otopark Zemin Kaplama uygulaması epoksinin yüksek yapışma gücü kimyasallara dayanımı aşırı hava şartlarına dayanımı kolay temizlenme gibi niteliklerinden dolayı en zorlu şartlarda bile en iyi dayanımı sağlayacaktır.


Epoksi Zemin Kaplamalar her türlü Zemin için farklı uygulama teknikleri ve istediğimiz renk çeşidini uygulayabilme avantajını bizlere sunar.
Otopark zeminlerimiz için kullandığımız epoksi uygulamaları istediğimiz kallınlıkta uygulanabilme imkanı vermektedir ayrıca uygulama esnasında eklenen yardımcı maddelerle isteğimiz doğrultusunda kaymaz zeminler, parlak zeminler, mat zeminler, renklendirilmiş zeminler elde etmemizi sağlarlar.


Otopark Zeminlerinde Epoksi Zemin Kaplamalar Betondan daha maliyetli görünselerde uzun vadede baktığımızda beton zaminlerin hasas ve çabuk yıpranma eğilimleri yüzünden bakım maliyetleri sıklıkla tamir yapılması devamlı tozuması çatlamaları suyu çekip yumuşayıp dağılmaları temizlik için güçlü kimyasallar istemesi temizlik için harcanan temizlik kimyasallarının maliyeti gibi ayrıca dahada ileri düşünürsek pürüzsüz ve parlak yapısı sayesinde aydınlatma sistemleriniden aldıkları ışığı yansıtarak mekanların daha aydınlık yerler olmasını sağlarlar.
Yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı gibi Beton Zeminler için en iyi ve en uzun ömürlü uygulama epoksi zemin kaplama olacaktır.

 

Otopark Epoksi zemin kaplama


Otopark Zemin Kaplama ve Otopark Çizgileriniz için en doğru epoksi uygulamasını zeminin durumu ne amaçla kullanılacağı maruz kalacağı yük gibi nedenleri göz önünde bulundurarak işinin ehli uzman kişilerden yardım alarak seçebilirsiniz.


İyi bir otopark zemin kaplama sistemi, bir bütün olarak beton yapının ömrünü uzatmaya yardımcı olmalıdır. Her tesisin benzersiz ihtiyaçları için yüksek performans, olağanüstü dayanıklılık ve güvenlik sunan zemin kaplaması bulmaya çalışır.

 

Çok katlı garajların iyi aydınlatılması pahalı olabilir. Doğru beton zemin kaplamaları bu maliyet yükünü hafifletebilir. En iyi epoksi zemin kaplamaları, karanlık alanları daha parlak hale getirmeye, güvenliği artırmaya ve ek aydınlatma armatürlerine olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olabilecek ışığı yansıtan yüzeylerde mevcuttur.

 

Otopark, yapı içinde farklı alanlarda ihtiyaç duyulabilecek farklı kayma direnci seviyelerini barındırabilen zemin kaplamalarına da ihtiyaç duyabilir. Örneğin, yaya geçitleri ve asansör lobileri, kaymayı sınırlamalı ve yine de sokak ayakkabısı ve araba trafiğine dayanabilmelidir. Trafik şeritleri, park yerleri ve dönüş alanları, bina boyutlarına ve tasarımına bağlı olarak biraz farklı kayma direnci gereksinimlerine sahip olabilir. Derzler, çatlaklar ve beton yüzey boşluklarının da uygun sert veya elastomerik malzemelerle ele alınması gerekir . Frock sistemleri bu güvenlik seçeneklerini ve daha fazlasını sunar.

 

Otopark Epoksi zemin kaplama

 

Otoparklar ve Garajlar İçin Epoksi Zemin Kaplamanın Faydaları
Frock, piyasadaki en geniş beton kaplama hatlarından birini sunmaktadır. Zemin seçeneklerimiz, otoparkların ihtiyaçlarına ve bütçelerine bağlı olarak seçebilecekleri eksiksiz bir çözüm yelpazesine sahip olmalarını sağlamaya yardımcı olmak için birçok farklı polimer kimyasından oluşur.

 

Ticari otoparklar için ürün yelpazemiz, su geçirmez altlıklarda, renk stabil, UV ve hava koşullarına dayanıklı kaplamalarda ve ayrıca hızlı geri dönüşlü ve düşük sıcaklıkta kürlenen kaplama seçeneklerinde bulunan beton kaplamaları içerir. Frock'ta garaj zeminleri için çok çeşitli yüksek performanslı güverte kaplama sistemleri sunuyoruz:

 

Nemli beton yüzeylere yapışabilen sistemler
Soğuk ve çok soğuk sıcaklıklarda kürlenebilen kaplamalar
Kaplama uygulamasından sonraki iki saat içinde her zamanki gibi işlerin devam etmesini sağlayan sistemler
Bu özel özellikler, kurulum işçilik maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir ve otoparkların mümkün olan en kısa sürede yeniden çalışmaya başlamasına yardımcı olabilir. Bölgesel teknoloji temsilcileri ve yerel onaylı montajcılardan oluşan ekibimiz, park yöneticilerinin benzersiz tesisleri için en iyi epoksi zemin kaplama değerini seçmelerine yardımcı olabilir.

 

Tekstürlü Epoksi Zemin Kaplama

İş güvenliğinin öncelikli olduğu imalat sektörlerinde ve ıslak ortamlarda kaymaz olduğundan yüzey daha kullanışlı haldedir. Ayrıca kamyon yükleme rampalarında yükleme ve boşaltma yapılırken yüzey kaymaz olduğundan güvenilir bir sistemdir. Fabrika alanlarında otoparklarda, depolarda ve imalat sektöründe tercih edilen bir kaplama çeşididir.

 

Epoksi esaslı, çift bileşenli, tekstürlü yapıya sahip yoğun trafiğe uygun epoksi kaplamasıdır. Yüksek çizilme, aşınma, kirlenme ve kayma direncine sahiptir. Kullanılacak zemine ve amaca göre yüzey pürüzlülüğü ayarlanabilir.

 

Epoksi Tekstürlü Kaplama uygulama şekline bağlı olarak portakal kabuğu veya farklı tekstürde bir son kat oluşumuna izin verir. Uygulandığı yüzeyin mekanik ve kimyasal dayanımını arttırır, kolay temizlenen bir kaplama oluşturur. Hijyenik zeminler, ıslak mekanlar, endüstriyel ve sosyal alanlar gibi çok çeşitli mekanlarda kullanıma uygundur.

 

• Mekanik yüklere, aşınmaya ve kimyasallara karşı dayanıklıdır

 

Otopark Epoksi zemin kaplama

 

Uygulama Talimatları
Yüzey Kalitesi: Uygulama yüzeyi her türlü toz, kir, zayıf ve oynak parçacıklardan, çimento şerbeti kalıntılarından, yağ ve gresten arındırılmış ve kuru olmalıdır. Beton alt yüzey temiz, sağlam ve yeterli basınç dayanımına sahip (en az 25 N/mm²), çekme dayanımı (pull-off) en az 1.5 N/mm² olmalıdır.

 

Yüzey Hazırlığı: Uygulama yüzeyi, en fazla yapışma dayanımını sağlamak amacıyla uygun yöntemler kullanılarak temizlenmiş olmalı.

 

Tekstürlü Epoksi Kaplama Kullanım Alanları
• Beton ve çimento esaslı mineral yüzeylerde,
• Depolama ve montaj alanlarında,
• Üretim alanları, atölyeler, uçak hangarları, otomotiv sanayi, yükleme rampaları gibi
orta ve ağır yüke maruz kalan yüzeylerde,
• Laboratuarlar, hastaneler, steril odalar, endüstriyel mutfaklar, gıda, kimya ve ilaç
endüstrisindeki ıslak işlem alanlarında,
• Kontrol odaları, termik ve hidroelektrik santrallerinde,
• Fuar alanları, alışveriş merkezleri,
• Otoparklarda,
• Fabrika alanlarında,
• Ürütim tesislerinde,

 

Tekstürlü Epoksi Kaplama Avantajları:
• Tek ve yekpare bir görüntü sağlar,
• Kimyasal mukavemeti yüksektir.
• Mekanik dayanımı yüksektir.
• Aşınma direnci yüksektir.
• Hijyenik ortam yaratır.
• Kolay temizlenebilir.
• Uzun kaplama ömrüne sahiptir.
• Ağır trafik koşullarına uyumludur.

Tekstürlü Epoksi Kaplama Avantajları
• Tek ve yekpare bir görüntü sağlar,
• Kimyasal mukavemeti yüksektir.
• Mekanik dayanımı yüksektir.
• Aşınma direnci yüksektir.
• Hijyenik ortam yaratır.
• Kolay temizlenebilir.
• Uzun kaplama ömrüne sahiptir.
• Ağır trafik koşullarına uyumludur.

 

Uygulama Talimatları
Yüzey Kalitesi: Uygulama yüzeyi her türlü toz, kir, zayıf ve oynak parçacıklardan, çimento şerbeti kalıntılarından, yağ ve gresten arındırılmış ve kuru olmalıdır. Beton alt yüzey temiz, sağlam ve yeterli basınç dayanımına sahip (en az 25 N/mm²), çekme dayanımı (pull-off) en az 1.5 N/mm² olmalıdır.

 

Yüzey Hazırlığı: Uygulama yüzeyi, en fazla yapışma dayanımını sağlamak amacıyla uygun yöntemler kullanılarak temizlenmiş olmalı.

 

Tekstürlü Epoksi Zemin Kaplama hakkında sormak istedikleriniz var mı?

Tekstürlü epoksi zemin kaplama sektörde portakal desenli epoksi olarak da bilinmektedir. İsminde de da anlaşılacağı üzere portakal kabuğu yüzeyine benzer desenli bir yapısı vardır. Bu desen son kat epoksi kaplama katında ortaya çıkmaktadır. Son kat epoksi kaplama katı, teksürlü epoksi zemin kaplama malzemesi ile yapılmakta üretici firmanın önerdiği sarfiyat oranlarında, yüzey dokusu (portakal kabuğu deseni) oluşturacak şekilde yüzeye mala ile uygulanır ve mercan rulo ile taranarak tekstürlü (portakal desen) dokusu verilmektedir. Oluşan tekstürlü (pürüzlü) zemin sayesinde araçların kaymasının önüne geçilir. Dayanıklı olan ve kolay temizleme olanağı sunan tekstürlü epoksi zemin kaplamaları, yüksek kimyasal özelliği sebebiyle dayanıklı, solvent içermeyen, renkli ve hafif tekstürlü bir epoksi zemin kaplamasıdır. Genel olarak otopark zeminlerinde tercih edilmektedir. Bunlara ek olarak teknik oda zeminleri, ofis, iş yerleri gibi steril ortam gerektiren zeminler için de tercih edilmektedir. Dayanıklı yapısı sayesinde hemen hemen her alanda uygulanabilmektedir. Kimyasallara karşı yüksek dayanma gücü sayesinde endüstriyel tesislerde de kullanım alanı vardır.

 

Tekstürlü Epoksi Zemin Şu Özelliklere Sahiptir;
1. Sızdırmazlık özelliği: Kullanılan malzemelerin etkisi ile sıvıların geçişini engelleyerek yalıtım görevi görmektedir.
2. Yüksek dayanım: Darbelere, aşınmalara ve araç ve insan trafiğine dayanıklı olduğu için zemin yük ve trafik alanlarında gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.
3. Kimyasal dayanım: Kimyasallara karşı kuvvetli duran kaplama kimyasala maruz kalabilecek her türlü mekânda rahatlıkla kullanılmaktadır.
4. Kolay uygulanma ve faydası: Belirlenen bölgelerde istenilen metrajlarda uygulanabilir.
5. Dekoratif uyumluluğu: Çok sayıda renk ve desenden mekânınıza uygun olanı seçerek dekoratif bir görünüm sağlanabilir.
6. Kolay temizlenmesi ve uzun ömürlü olması: Tekstürlü zemin yapısı gereği temizliği kolaydır.

Otopark Zemin Kaplama - Otopark Boyama - Otopark Çizgileri | Otopark Epoksi Kaplama ve Otopark Boyama uygulaması nedir? Nasıl Yapılır?

Döşeme çözümlerimizin tamamı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.